امروز و ساعت دقیقه می باشد.
 • تاریخ انتشار خبر : شنبه ۹ تیر ۱۳۹۷ | کد خبر : 49966 | نویسنده : مدیر
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • سفر به آذربایجان خرداد ماه ۱۳۹۷قسمت اول

 • دسته بندی مطلب : اخبار اهر و منطقه ارسباران , اخبار منتخب , ارسباران , خبر ویژه | تعداد بازدیدها : 123 بازدید نفر
 •  سفر به آذربایجان خرداد ماه ۱۳۹۷

   سلسله یاداشتهای دکتر بهرام امیراحمدیان ،قسمت اول


  در اواسط خرداد تصمیم گرفتیم سفری به ارسباران سرزمین دلاوران، سرزمین شیخ شهاب الدین اهری آن پیر طریقت و استاد شیخ صفی الدین اردبیلی و سرزمین مجاهد و قهرمان مشروطیت سردار ملی ستارخان داشته باشیم. سفر ما از دیدار از نقاط تاریخی مجموعه مربوط به صفویه در قزوین آغاز شد و به دنبال آن دیدار از خویشان و اقامت در رشت و بیتوته شبانه در کوههای تالش در منزل دوستان بود. سفر به اردبیل شهر تاریخی و مقر سلسله سلاطین صفویه هدف بعدی بود.

   

   

  فرصتی دست داده بود تا مدت دو سه روزی در سرعین باشیم. با همسرم در این شهر اقامت داشتیم. در مدت اقامت در سرعین چند بار به مرکز شهر سرعین رفتیم و دوری زدیم. سرعین نقطه شهری عجیبی است. هویت خود را گم کرده است. نه یک شهر است و نه روستا. نه می شود گفت شهری کوچک است یا روستایی بزرگ. همه نوع ساختمان و بنا و مغازه های متعدد و اقامتگاهها از هتل های گران قیمت تا مسافرخانه های ارزان قیمت یافت می شود برای همه نوع سلیقه و هر بودجه ای جایی هست.

   

   

  در گذشته های دور که برای ماموریتهای اداری از سازمان برنامه آذربایجان شرقی به این مکان می آمدیم امکان اقامت در یک محل مناسب برای یک مامور دولت فراهم نبود و ناگزیر دوباره برای اقامت به اردبیل باز می گشتیم. سکنه این روستا از طوایف شاهسون بودند و بیشتر در مسیر کوج عشایر از آن بهره برداری می شد و از روستاهای پیرامون یا اردبیل برای استفاده از آب گرم آن هم به عنوان درمان بدانجا مراجعه می کردند. از یکی از بهره برداران همین حمامهای آبگرم از خواص درمانی آن پرسیده بودم و وی پاسخ داده بود که از زمانی که چند دهه است در آن حمام عهده دار گرمابه داری بوده، هیچگاه بیماری را ندیده بود که پس از بهره برداری از این آب شفا یافته باشد ولی افرادی را دیده بود که بعضا با استفاده از این آبگرم بیمار شده اند(آن زمان سطح بهداشت بسیار نازل بود و چنین امکانی وجود داشت).

   

   

  از نکات جالب سرعین علاوه بر تعداد ساختمان ها و تنوع آنها که هر یک به اندازه هر یک از ساکنان است، عسل فروشی است. آن قدر در این شهر عسل فروشی دایر است که از هر چه عسل دل زده می شوی. بر روی همه تابلوها نوشته اند «عسل طبیعی سبلان»، گویا عسل مصنوعی هم داریم که اینها طبیعی آن را می فروشند. هر چه دنبال «عسل مصنوعی» گشتیم پیدا نکردیم. دانستم که صفت «طبیعی» برای عسل یک شوخی بیش نیست.

   

   

  چند سال پیشتر از یک مغازه عسل فروشی پرسیده بودم که با صداقت بفرمایید که همه این عسلها تولید سبلان است؟ پوزخندی زده و گفته بود ما که از «ورامین» می آوریم ولی اینکه دیگران از کجا می آورند، الله اعلم.

   

   

  من برای خرید اینترنت به چند مرکز سر زدم و عاقبت گفتند باید از مخابرات بخرم. به اداره مخابرات رفتم و اینترنت با ۱۲ گیگابایت به قیمت ۱۷ هزار تومان در محدوده یک ماهه خریدم. تا زمان بازگشت من که حدود ۴۵ دقیقه بدرازا کشید،

   

  همسرم از اتومبیل که در کنار خیابان روبروی مغازه عسل فروشی پارک کرده بودم، پیاده شده و وارد مغازه شده بود و با فروشنده که خانمی میانسال و اصلا تالش بود به گفت و گو نشسته بود. فروشگاه عسل انتظام نام داشت و خانوادگی اداره می شد. خانم فروشنده زنی محترم بود و برای ما چای زعفران آورد و یک بسته گوجه درختی محصول تالش هم به ما هدیه داد. گفت اهل جوکندان است.  

   

   

  پس از گپ گفت با خانم فروشنده چیزی نخریدیم، خداحافظی کرده از مغازه بیرون آمدیم

  ✔ادامه دارد

  نظرات کاربران در مورد "سفر به آذربایجان خرداد ماه ۱۳۹۷قسمت اول"
 • ارسال پیامک

  ارسال انبوه پیامک تبلیغاتی09144261077


  www.shahryarsms.ir

 • چاپ نایلکس تبلیغاتی

  برای اولین بار در ارسباران09144261077


  http://www.aharnoma.ir/