امروز و ساعت دقیقه می باشد.
 • تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ | کد خبر : 49941 | نویسنده : مدیر
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • ارتفاعات قوشاداغ و تالاب قوچ گلی اهر

 • دسته بندی مطلب : اخبار اهر و منطقه ارسباران , ارسباران , تصویر برگزیده , عمومی | تعداد بازدیدها : 232 بازدید نفر
 • ارتفاعات قوشاداغ و تالاب قوچ گلی اهر

   

  قوشاداغ از ارتفاعات مهم و قابل توجه ارسباران است که در شمال شهر هریس و غرب رشته کوه سبلان و جنوب غربی مشگین شهر قرار گرفته است بلندترین قلهٔ آن در شمال هریس ۳۱۴۹ متر ارتفاع دارد.
  گردنهٔ معروف گؤیجه بئل که از زیباترین پدیده‌های طبیعی است، در محدودهٔ این کوهستان بر سر راه تبریز به اهر قرار گرفته است.
  تمام ارتفاعات قوشاداغ پوشیده از مراتع سرسبز و خرم است که در تابستان مورد استفاده عشایر دشت مغان و ارسباران قرار می‌گیرد.
  قوشاداغ می‌تواند گردشگری اهر را رونق ببخشد چرا که اهر دشتی است فروافتاده که در میان کوه‌های قره داغ در شمال و کوه‌های قوشاداغ در جنوب قرار دارد و وجود این ارتفاعات قابلیت بزرگی برای توسعهٔ گردشگری کوهستان در این شهرستان است.
  ارتفاعات قوشاداغ در جنوب و ارتفاعات شیور در شمال برای کوهپیمایی و دامنه نوردی بسیار مناسب است و هر هفته صدها نفر از علاقه مندان به طبیعت کوهستان عازم این ارتفاعات می‌شوند.
  کوه قوشاداغ در جنوب شرق اهر که “یای قاری” نشان شناخته شدهٔ آن است، چندین سال است که میزبان برنامهٔ جذابی با عنوان “همایش کوهپیمایی یای قاری” است و در این برنامه هزاران تن از شهروندان از هوای خوش و مناظر زیبای ارتفاعات این کوه بهره می‌برند. در دامنهٔ فراخ این کوه خانواده‌ها چادر می‌زنند و در ارتفاعات پایین به گردش می‌پردازند. بسیاری نیز به سوی قلهٔ قوشاداغ در ارتفاع ۳۱۵۰ متر صعود می‌کنند.
  در مسیر صعود چندین چشمه با آب گوارا و خنک از مهمانان پذیرایی می‌کند و در میانهٔ راه “قوچ گولی” همراه با چمنزار وسیع سفره‌ای گسترده برای گردشگران است.
  با این همه اصل مهمی که در این ارتباط باید مورد توجه قرار گیرد، ملاحظات زیست محیطی است و در کنار آن نباید حیات و اقتصاد عشایر در آن ارتفاعات مورد خدشه و آسیب قرار گیرد. تالاب قوچ گولی: در شرق اهر سه تالاب وجود دارد.
  تالاب یوسفلو، تالاب دیبسیز و تالاب قوچ گولی. تالاب یوسفلو در ضلع شمالی جاده اهر ـ مشگین شهر و در نزدیکی روستایی به همین نام در شمال افیل شامی واقع است. تالاب دیب سیز در نزدیکی روستای قشلاق شاهوردی واقع است که آن را در سال‌های اخیر دستکاری کرده و تبدیل به سد کوچک کرده‌اند.
  تالاب قوچ گولی در ارتفاعات قوشاداغ و در مسیر قله قوشاداغ واقع است. این تالاب در ارتفاع ۲۵۰۰ متری قرار گرفته و راه سازی های اخیر آن را در معرض نابودی قرار داده است.

  نظرات کاربران در مورد "ارتفاعات قوشاداغ و تالاب قوچ گلی اهر"
 • ارسال پیامک

  ارسال انبوه پیامک تبلیغاتی09144261077


  www.shahryarsms.ir

 • چاپ نایلکس تبلیغاتی

  برای اولین بار در ارسباران09144261077


  http://www.aharnoma.ir/