امروز و ساعت دقیقه می باشد.
 • تاریخ انتشار خبر : شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ | کد خبر : 49821 | نویسنده : مدیر
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • اطلاع رسانی حلقه گمشده گردشگری ارسباران

 • دسته بندی مطلب : اخبار اهر و منطقه ارسباران , ارسباران , خبر ویژه | تعداد بازدیدها : 220 بازدید نفر
 •   اطلاع رسانی حلقه گمشده گردشگری ارسباران 
    جواد پورفتحی فرد

   

   اهرنما، صنعت گردشگری یکی از بزرگترین و پربازده‌ترین فعالیتهای اقتصادی در دنیا است که بالاترین میزان ارزش افزوده را ایجاد می‌کند و بطور مستقیم و غیر مستقیم سایر فعالیتهای اقتصادی و فرهنگی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در دنیای امروز، صنعت گردشگری به یکی از استراتژیک ترین منابع درآمد زایی و ارزآوری برای کشورها تبدیل شده، بطوریکه از آن به عنوان صنعت اول دنیا یاد شده و در برخی موارد به صورت آخرین گزینه برای توسعه مناطق کمتر توسعه یافته، به کار گرفته می شود. درکشور ما با وجودی که در تمامی برنامه‌های توسعه کشور بر رهایی از اقتصاد تک محصولی متکی بر صادرات نفت تأکید شده، ولی در مقام عمل موفقیتی به دست نیامده است.

   

  به گزارش اهرنما، از این رو رشد و توسعه صنعت توریسم در ایران به عنوان یکی از راهکارهای عملی رهایی از اقتصاد تک محصولی و متنوع سازی منابع درآمدی کشور باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. لوئیس ترنر گردشگری را امیدبخش‌ترین و پیچیده‌ترین صنعتی می‌داند که جهان سوم با آن روبرو است و معتقد است گردشگری بیشترین قابلیت را برای جانشینی دیگر صنایع درآمدزا دارد. ایجاد فرصت‌های شغلی جدید، ارزآوری، ارتقای سطح زندگی مردم و فروش خدمات از جمله مزایای مستقیم اقتصادی و فعالیت‌های ساختمانی، صنایع دستی، هنری، کشاورزی، خدمات و توسعه و بهبود تجهیزات زیربنایی مانند جاده‌ها و سیستم‌های حمل و نقل از مزایای غیرمستقیم اقتصادی جهانگردی می باشند.

   

  در دنیای امروز با تخصصی شدن همه امور، به فعالیت های گردشگری نیز بایستی به شکل تخصصی نگاه کرد. چرا که توریست های هر رشته از گردشگری ممکن است با سایر گردشگران از نظر سن، جنس، تحصیلات، کشور مبدأ و … متفاوت باشند و این ضرورت توجه خاص به گردشگری در ارسباران را آشکار می نماید.

   

   

  هر کشور، شهر و یا منطقه ای بیش از ایجاد زیربناهای گردشگری خود و عرضه محصول خدمات مناسب باید بتواند تصویر خوبی در ذهن گردشگران ایجاد نموده و از شیوه های مناسب تبلیغات گردشگری استفاده کنند. در کنار توجه به عوامل اصلی، باید به عوامل جانبی مانند تبلیغات،آموزش،مدیریت بخش، واحدهای اقامتی و پذیرایی، تورگردانی و غیره توجه شود. در غیر این صورت نوعی سرخوردگی نسبی ایجاد شده و انگیزه اقامت بیشتر و یا سفر مجدد به منطقه بوجود نخواهد آمد.

   

   

  تبلیغات و اطلاع رسانی صحیح یکی از مهم ترین ابزارها و راهکارهای توسعه گردشگری است. معرفی جاذبه های گردشگری و آگاه سازی گردشگران از این جاذبه ها از مهم ترین رسالت فعالیت های اطلاع رسانی است. امروزه در صنعت گردشگری باید از تبلیغات به صورت ابزار حرفه ای استفاده کرد. زیرا موفقیت تبلیغ گردشگری مبتنی بر درک صحیح و حرفه ای از تبلیغات و ارزش های آن است.

   

   

  ✅ جذب گردشگران بدون برنامه های مناسب بازاریابی و تبلیغات امکان پذیر نیست. فعالیتهای تبلیغاتی در صنعت گردشگری هزینه بر نبوده بلکه نوعی سرمایه گذاری بنیادی و اصولی برای پیشبرد اهداف است و در صورت اجرای صحیح و اصولی می تواند دستاوردهای ارزشمندی را به همراه داشته باشد. هرگونه بی توجهی و عدم بهره برداری صحیح از این ابزار نه تنها عدم موفقیت بلکه موجبات عقب ماندن از رقابت ها و سبقتهای بازاریابی گردشگری را در پی خواهد داشت.

   

  در دنیای امروزه تلاش های تبلیغاتی و بازاریابی از تولید و فروش مهم تر است.

   

  از اینرو اگر منطقه ای امکانات و جاذبه های گردشگری داشته باشد ولی روش های معرفی این جاذبه ها، توانمندی ها و عرضه آن به گردشگران را در برنامه کلان خود نگنجاند موفق نخواهد بود. توسعه گردشگری و تبلیغات در فرآیندی مشخص، پیوند تنگاتنگی با یکدیگر دارند.

   

   

  با تأکید بر مبانی نظری فوق، متأسفانه شاهد رواج و توسعه گردشگری در ارسباران نیستیم و دلیل عمده این مطلب را هم می توان در فقدان شبکه اطلاع رسانی و تبلیغات گردشگری برای این محدوده دانست.

   

   

  ارسباران، اصطلاحی است که امروزه بیشتر محدوده شهرستانهای اهر، کلیبر، هوراند، خداآفرین و ورزقان را با مساحت حدود یک پنجم مساحت استان شامل می شود. این محدوده در شمال استان آذربایجان شرقی قرار گرفته و در مطالعات گردشگری استان در محور گردشگری شمال استان در چرخه تبریز-اهر-کلیبر-ورزقان-جلفا-تبریز قرار گرفته است.

   

   

  ارسباران علاوه بر دارا بودن طبیعت بسیار خوب و برخی شرایط و تسهیلات مناسب صنعت گردشگری، آلبومی غنی از همه انواع جاذبه های گردشگری بویژه جاذبه های جدید التعریف می باشد که تعدادی از آنها بسیار با اهمیت بوده و به ثبت جهانی و ملی رسیده و تعدادی نیز در انتظار ثبت جهانی و ملی است. منطقه ارسباران به دلیل دارا بودن شرایط خاص اقلیمی و آسایشی در فصول اوج گردشگری (بهار و تابستان) مقصد بازدید گردشگران داخلی و خارجی قرار می گیرد. با این حال آمار دقیقی از این گردشگران در دست نبوده و مطالعات چندانی در این راستا و نیز به تبع آن توسعه گردشگری این منطقه انجام نگرفته است. آنچه که در این بین قابل وضوح است آمار گردشگران از این منطقه به نسبت وسعت محدوده، انواع جاذبه ها، جمعیت ساکن و … نبوده و نیست.

   

   

  علی رغم این که بسترهای مناسب جاذبه های گردشگری در منطقه برای رشد و توسعه این صنعت عظیم در ارسباران فراهم است، بسترهای مناسب دیگری هم که مکمل توسعه گردشگری هستند. از این مکمل ها می توان به نابرابری های منطقه ای، عدم وجود فرصتهای اشتغال، درآمد پایین ساکنین، مهاجرت و فقر از یک سو و وجود روستاهای فراوان پراکنده در سطح منطقه و امکان توسعه روستایی از این باب نیز اشاره نمود که دلایلی برای آماده بودن بستر توسعه گردشگری ارسباران می باشند. امید است بذل توجه مسوولان دولتی که نقش تصمیم گیرنده و تأثیرگذار را در امر اطلاع رسانی و جذب گسیل نمودن گردشگران به منطقه دارند ایجاب نماید.

  ✳ نورآذر/ سال اول/ شماره اول/ صفحه ۹ (خشت و خاک)

  برگرفته از دو هفته نامه نور آذر- نشریه تخصصی گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی
  @nourazarpaper

  نظرات کاربران در مورد "اطلاع رسانی حلقه گمشده گردشگری ارسباران"
 • ارسال پیامک

  ارسال انبوه پیامک تبلیغاتی09144261077


  www.shahryarsms.ir

 • چاپ نایلکس تبلیغاتی

  برای اولین بار در ارسباران09144261077


  http://www.aharnoma.ir/