امروز و ساعت دقیقه می باشد.
 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ | کد خبر : 49720 | نویسنده : مدیر
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • شهر اهر با تاریخی ۱۵۰۰ساله

 • دسته بندی مطلب : اخبار اهر و منطقه ارسباران , اخبار منتخب , اخبار گردشگری , ارسباران , عمومی , مقاله | تعداد بازدیدها : 370 بازدید نفر
 • شهر اهر با تاریخی ۱۵۰۰ساله
    عباسعلی ایجادی

   


  درشهر فرهنگی تاریخی اهربا قدمتی بیش از ۱۵۰۰ سال قبل از اسلام ، به شواهدی بر می خوریم که دلالت بر وجود تمدن و فرهنگ مترقی در این نقطه ی جغرافیایی دارد. شهری تاریخی با محلات و بازارهاو تیمچه ها ،حمام، کاروانسرا ،قلعه ها ،سنگ نوشته ها، حوزه ،مساجد ،مدارس و قناتهای منحصر بفرد .

   

   

  در عمارت شهرداری اش که مُهر « اثر ملی» بر سینه دارد، حاکی از قدمت بلدیه اش دارد. میدان تاریخی اش که نمادی از کالبد شهری نوین در اهر وچندین بنای ارزشمند تاریخی که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده اند.

   

  خانه های تاریخی چون؛ خانه دکتر قاسم خان اهری، خانه عطایی، خانه بشیر آمر، خانه موسوی که مارا به خاطرات دور و درازش رهنمون می شود. ویا« نام» های قدیمی در محلات که هر یک؛ به مثابه کتیبه یک رخداد تاریخی اند ،گوش وچشم هربیننده ای رامی نوازند. اهر ، شهر عالِم خیز و فرهنگ پرور است و ضرورت دارد به نحو مقتضی ، پژوهش های لازم در تاریخ وفرهنگ و ادب این منطقه صورت گیرد تا نسل حاضر و آیندگان، ضمن آشنایی با تاریخ پرافتخار گذشته ،+هویت تاریخی خود را بشناسد و آن را پاس بدارد.

   

  «شهر اهر» غنی و مملو از اسامی و عناوین تاریخی است که بخش عمده ای از آنها به محلات قدیمی اطلاق می شود. این محلات در دل بافت کهن و تاریخی شهر ، همچنان شایسته حفظ و صیانت هستند.محلات تاریخی و کهن شهر ما تاکنون اسامی تاریخی شان را حفظ کرده اند ولی متاسقانه عناوین تاریخی قدیمی، امروزه به صورت رسمی حفظ نمی شود بلکه به صورت شفاهی ومحاوره ای توسط پیر مردان و پیر زنان در گفتگوهای روزانه خود،مورد استفاده قرارمی گیرند.جوانان هم در فرایند گسست نسلی و اجتماعی ، نه دغدغه حفظ هویت تاریخی شهر خود را دارند نه فرصت پرداختن به این مفاهیم !

   

  لاجرم ، نهادهای رسمی باید برای ثبت تاریخی ،همچنین حفظ نشانه ها ، علائم و المان های قدیمی که هویت فرهنگی کهن شهر مان کوشا باشند. همگی ما باید بامطالعه وتکرار کاربردی آنها ، نگذاریم این میراث های معنوی به فراموشی سپرده شوند .

   

  دراین مختصر، اسامی برخی ازمحلات قدیمی شهرمان را یاد آور می شوم تابرای افرادپابه سن ،تداعی گرخاطرات گذشته بوده وبرای نسل جدید یاد کرد وتمرینی برای نوازش گوش و جلای روحشان!
  محلات ساداتلو ، باغبانلو ، نخجوانلو، گوی مچید ، آغ مچید ، بوزخانا ، چلپ وردی ، قانلی گول ، دیزلیش ، گوتورگه ، منه بولاغی ، حمام کوچسی ،ندر قوجا ، شورا کت ، دللح آباد ،داشچی لار ،اوچ دوکانلار ، قالا بدنی- با لامچید قاباغی-نعمتی کوچسی ،شمیل آباد ،بهرام اباد و محلات دیگر …………..

   

  حقیر به به ذکر یکی از محلات بالا مچید قاباغی می پردازم :
  از بازار سر پوشیده اهر به طرف غرب که حرکت می کنیم. بازار که به نقطه روباز منتهی می شود، بازار جگرفروشان یا همان جییرچی بازاری است. البته به خاطر نمونه هم که شده یک مغازه جگرچی هم در این بازار نمانده است! بازار جگر فروشان را که رد کنیم به یک سه راهی می رسیم که منتهی می شوبه جنوب شرق ونهایتا مسجد شیخ عماد .

   

  اما اگر به طرف غرب ادامه مسیر دهید بازار روباز ادامه می یابد وبه میدان کوچکی می رسد که به بالا مچید قاباغی معروف است .
  بالا مچید یا مسجد کوچک در محل چهارراه معلم قرار داشته و موقع احدات اولین خیابان در زمان پهلوی اول در طرح قرار گرفته و از بین رفته است اما این کوچه که به بازار جگرفروشان وصل شود هنوز این نام را حفظ کرده است.

   

  ﺑﺎﺯﺍﺭﭼﻪ ﻣﻐﺎﺯﻩ ﻫﺎﯼ ﻣﺮﺣﻮﻣﯿﻦ ﻏﻼﻡ ﻋﻠﯽ ﺍﮐﺒﺮ ﺯﺍﺩﻩ ‏( ﻓﺮﻭﺷﻨﺪﻩ ﺑﺬﺭ ﺣﺒﻮﺑﺎﺕ ﻭﻋﻄﺎﺭﯼ ‏) و ﺍﺳﺪﺍﻟﻠﻪ ﻧﻮﺭﻭﺯﯼ ‏( ﺗﻌﻤﯿﺮﮐﺎﺭ ﻭﺳﺎﯾﻞ ﻧﻔﺖ ﺳﻮز) و مشهد محرم فروشنده حبوبات و غله )و باقر خدادادی ( لوازم التحریر ) که فراموش نمی کنم، از مغازه ایشان کارت پستال هایی می خریدیم و در ایام عید نوروز به دبیران و دوستان می فرستادیم .

   

   

  مغازه مشهد ممد دولگر و سهرابی فر که نجار بودند . داروخانه ﺩﮐﺘﺮ ﺑﯿﮕﻠﺮﯼ ﮐﻪ ﺑﻌﺪ ﻫﺎ ﺑﻪ ﻣﺮﺣﻮﻡ ﻣﻌﯿﻨﯽ ﻓﺮﻭﺧﺘﻨﺪ ﻭ ﺣﺴﯿﻦ ﻟﻄﻔﯽ( ﺑﻘﺎﻟﯽ ﮐﻪ ﺩﺭ ﻗﯿﺪ ﺣﯿﺎﺕ ﻫﺴﺘﻨﺪ ‏) ﻭ ﮐﺮﺑﻼﯾﯽ ﻫﺎﺷﻢ ‏( ﻓﺮﺵ ﻓﺮﻭﺵ ﻭﻟﻮﺍﺯﻡ ﺁﻥ ‏) ﻭﺩر ﺿﻠﻊ ﺟﻨﻮﺑﯽ ﺩﻓﺘﺮ ﺧﺎﻧﻪ ﺁﯾﺖ ﺍﻟﻠﻪ ﻣﺤﻘﻖ ﻭ ﺑﺰﺍﺯ قدیم ، ﮐﺮﺑﻼﯾﯽ ﻣﻬﺪﯼ ﺧﺪﺍﺩﺍﺩﯼ ﭘﺪﺭ ﺻﺎﻟﺢ ﺧﺪﺍﺩﺍﺩﯼ ،ﺍﺳﺘﺎﺣﺴﻦ ﻣﺤﺮﻣﯽ ﻭﻓﺮﺯﻧﺪﺷﺎﻥ ﺍﺳﺘﺎ ﻣﻤﯽ ﺧﯿﺎﻁ ، ﻣﺸﻪ ﺧﻠﯿﻞ ﻭ بالاخره ﺣﺎﺟﯽ ﺧﺎﻧﻌﻠﯽ ﺣﯿﺪﺭﯼ ، ﻣﺸﻪ ﺍﺑﺮﺍﻫﯿﻢ پیغامی ودهها اسامی وانسانهای خیر،دوست داشتنی که دیگر فقط نامی از آنها مانده است که اگر آنها رابه عنوان تاریخ انسانهای پرافتخار شهرمان ثبت نکنیم به تاریخ پرآوازه و گذشته تاریخی شهرعزیزمان کم لطفی کرده ایم !

  نظرات کاربران در مورد "شهر اهر با تاریخی ۱۵۰۰ساله"
 • ارسال پیامک

  ارسال انبوه پیامک تبلیغاتی09144261077


  www.shahryarsms.ir

 • چاپ نایلکس تبلیغاتی

  برای اولین بار در ارسباران09144261077


  http://www.aharnoma.ir/