امروز و ساعت دقیقه می باشد.
 • تاریخ انتشار خبر : شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ | کد خبر : 49421 | نویسنده : مدیر
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • زلزله و مسئولیت دولت

 • دسته بندی مطلب : اخبار اهر و منطقه ارسباران , اخبار منتخب , ارسباران | تعداد بازدیدها : 314 بازدید نفر
 •  زلزله و مسئولیت دولت
  ( آسیب شناسی رفتار دولت در برابر زلزله و پیشنهاد )
  🔸مرتضی حاج احمدی

  ➖ملموس ترین مفهومی که اهل لغت برای ترکیب “غیرمترقبه” بیان کرده اند معنای “دور از انتظار” است.
  با این مفهوم ، آیا زلزله در ایران رخدادی دور از انتظار است.

   

  نگاهی گذرا به فواصل زمانی و پریودیک زلزله های اخیر ایران،به سادگی نشان می دهد از زمین لرزه های مهم بوئین زهرا و طبس به بعد و با لحاظ زمین لرزه های خفیف تر بین آنها، یک تولرانس تعریف نشده ۵ تا ۱۰ ساله برای زلزله های سنگین ایران وجود دارد که همین امر، آن را از شکل غیرمترقبه خارج و تبدیل به پدیده ای قابل انتظار و شاید هم منظم نموده است. رودبار و منجیل، بم، زرند، اردبیل، بروجرد، ورزقان و اهر و این آخری کرمانشاه مصادیق بارز آن هستند.

   

  با این توصیف دیری نخواهد پائید که دیگر احساسی نشان دادن یک پدیده طبیعی و فریادهای وامصیبتای مسئولین امر، خریداری نداشته باشد. نشانه های این خدشه بر اعتماد عمومی در شکل اعتراض های اخیر مردمی – که به واسطه گسترش شبکه های اجتماعی راحت تر امکان بروز پیاده کرده است – به وضوح قابل مشاهده می باشد.

  خیلی شایسته نیست که با این همه ارگانهای مرتبط مستقیم و غیر مستقیم، هنوز مثل زمان جنگ، عواطف مردم را به چالش بکشیم و مقابل مساجد و سر چهارراه ها نسبت به جمع آوری اقلام و کمک های مردمی اقدام کنیم.

  دور از شان نظام ما است که در معابر عمومی، بساط بچینیم و تدبیر نداشته خود را از کاسه اعانه مردم جبران کنیم.

   

  ➖ پیشنهاد :
  از زاویه دید صدرالاشاره، ضروری است مسئولین دولتی ابتدا به ساکن در نوع نگرش خود به این رخداد طبیعی و ترسیم آن بصورت بلا و رخدادی غیرمترقبه، تجدیدنظر نموده و سپس همواره آماده رودررویی و البته مقابله با اثرات آن باشند.

   

  چه اشکالی دارد سازمانی مثل هلال احمر به عنوان متولی دائمی این رخداد طبیعی معرفی و با تخصیص سالانه و البته با پیش بینی مثلا پنج ساله، ضمن داشتن ردیف بودجه خاص مقابله با زلزله در بودجه تنظیمی مجلس شورای اسلامی، با تمرکز شاخه های مربوطه در مراکز استانها، در مواقع زلزله بی درنگ وارد عمل شده و نسبت به کمکهای اولیه و حیاتی اقدام نماید.

   

  مع الاسف آن اندازه هم تجربه زلزله داریم که تعریف و تشخیص و فهرست برداری و اولویت بندی اقلام ضروری و حیاتی موردنیاز، به سهولت ممکن است. ملزوماتی مثل چادر، پتو، زیرانداز، نایلون، وسایل گرمایشی،بهداشتی، آب آشامیدنی، غذای کنسرو شده و مشابه آن مواردی نیستند که تهیه و ذخیره سازی آن سخت باشد.

  برای تقریب به ذهن و بیان سهولت انجام پیشنهاد مزبور کمی به عقب برمیگردیم.
  در سالهای نه چندان دور و در هنگام بروز حوادث و سوانح پزشکی غیر مترقبه مثل تصادفات رانندگی، اعمال جراحی، بمباران های زمان جنگ و مشابه آن، سازمان های درمانی از طریق پخش اطلاعیه درصدا و سیما و نشریات کثیر الانتشار نسبت به گروه های خونی مربوطه اعلام نیاز فوری می کردند. گاهی حتی موضوع به اطلاع رسانی از طریق بلندگوهای سیار خودروهای گردشی در سطح شهر هم می کشید.

  سالهاست این رخداد استرس زا، با پیش بینی و البته اقدام قابل تقدیر مسئولان بهداشت و درمان کشور، از لیست حوادث غیرمترقبه رخت بربسته و با درمانی بنام “بانک خون” حل شده است.
  زلزله را از این زوایه باید دید.

  باید حواسمان به دوست عصبانی و همزیست ناگزیری که هر از گاهی کشیده محکمی می زند و در می رود، باشد.

  استعانت از مردم را هم برای مواقع ارزشی مثل دفاع و جنگ و هر رخداد واقعاً غیرمترقبه دیگر، ذخیره کنیم.

  ما کشور متمولی هستیم که مردمش باور ندارند دولتش توان مقابله با زلزله و اسکان و تغذیه هر از گاه چند ده هزار زلزله زده را نداشته باشد.
  هوالمنصور 🌷

  نظرات کاربران در مورد "زلزله و مسئولیت دولت"
 • ارسال پیامک

  ارسال انبوه پیامک تبلیغاتی09144261077


  www.shahryarsms.ir

 • چاپ نایلکس تبلیغاتی

  برای اولین بار در ارسباران09144261077


  http://www.aharnoma.ir/