امروز و ساعت دقیقه می باشد.
 • تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶ | کد خبر : 49214 | نویسنده : مدیر
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • طرح‌های توسعه مس سونگون از سال ۹۲ تعطیل شد

 • دسته بندی مطلب : اخبار اهر و منطقه ارسباران , ارسباران , خبر ویژه | تعداد بازدیدها : 275 بازدید نفر
 • kماینده مردم ورزقان،خاروانا در مجلس:
  طرح‌های توسعه مس سونگون از سال ۹۲ تعطیل شد/ دنبال راه‌حل قانونی برای تشکیل پرونده مالیاتی شرکت‌های فعال مس سونگون هستیم
  نماینده مردم ورزقان،خاروانا در مجلس گفت:طرح‌های توسعه مس سونگون با هزینه ۳۰۰ میلیاردی در سال ۹۰ آغاز شد و تا نیمه نیز کارها انجام گرفته بود که متاسفانه تمام طرح‌های توسعه مس سونگون در سال ۹۲ تعطیل اعلام شد و طبق تصمیم، شرکت مس سونگون بر آن شد که فرآوری در خود منطقه انجام نگرفته و مواد خام صادر شود.

  رضا علیزاده امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز در خصوص علت چرخش گردش مالی مس سونگون در کرمان اظهار کرد: موضوع گردش مالی مس سونگون یکی از درخواست‌ها و مطالبات منطقه آذربایجان‌شرقی است؛ به این ترتیب که پرونده مالیاتی تمام شرکت‌های مس سونگون که به صورت پیمانکاری در محل در حال فعالیت هستند در خود استان آذربایجان‌شرقی تشکیل یابد.

  وی با بیان اینکه پرونده‌های تشکیل یافته شرکت‌های پیمانکاری مس سونگون در استان آذربایجان‌شرقی باعث بهره‌مندی استان از عوارض، مالیات و ارزش‌افزوده خواهد بود،افزود: در طول یک سال اخیر جلسات متعددی با مدیرکل امور مالیاتی استان،معاونت مالیاتی وزارت دارایی و اقتصادی، شرکت‌های فعال منطقه و مدیران اقتصادی داشته‌ایم ولی متاسفانه محدودیت‌های زیادی جلوی راهمان وجود دارد که با پیگیری‌های صورت گرفته تا حدودی موانع از سر راه برداشته شده ولی همچنان بعضی از محدودیت‌ها موجود است و دنبال راهکار برای آنها هستیم.

  به دلیل صادرات مواد خام مس سونگون به خارج از کشور، مالیاتی پرداخت نمی‌شود

  نماینده مردم ورزقان،خاروانا در مجلس شورای اسلامی با تاکید به اینکه مشکلات موجود در گردش مالی مس سونگون در یک شهر دیگر به این معنا نیست که مالیات میلیاردی در حال پرداخت بوده و استان آذربایجان‌شرقی از آن بی‌بهره مانده است،گفت: متاسفانه به دلیل صادرات کنسانتره تولیدی مس سونگون به خارج از کشور و عدم فعالیت کارخانجات تولیدی و ذوب همچنین توسعه و فرآوری در خود استان،مالیاتی در این رابطه پرداخت نمی‌شود.

   

  وی افزود: با توجه به اینکه صادرات همیشه معاف از مالیات است؛ از این رو کنسانتره صادره مس سونگون به خارج از کشور نیز شامل این معافیت بوده و هیچ مالیاتی در این رابطه پرداخت نشده است.

  موضوع مالیات مس سونگون به خوبی شفاف سازی نشده است

   

  علیزاده با اشاره به اینکه موضوع گردش مالی مس سونگون به خوبی شفاف‌سازی نشده و در اذهان عمومی به گونه‌ای تداعی یافته که سالانه میلیاردها تومان مالیات از این معدن در مناطق دیگر پرداخت می‌شود، افزود: به علت صادرات کنسانتره تولیدی مس سونگون و معافیت صادرات از مالیات، رقم بزرگی در مالیات مس سونگون رخ نداده که نگران خروج آن از استان باشیم.

   

  با تولید داخلی کنسانتره مس سونگون از مزایای مالیات بر ارزش افزوده بهره‌مند می‌شویم

  وی اذعان داشت: عمدتاً یک سوم مالیات ارزش افزوده در خود محل برای عمران، آبادانی، توسعه و غیره هزینه می‌شود که به علت صادرات مواد خام به خارج از کشور مالیاتی وجود ندارد که از آن برای هزینه‌های منطقه استفاده کرد؛ در حالی که اگر کنسانتره تولیدی جزو تولید داخلی شود قطعاً مشکلات ارزش افزوده و مالیات نیز حل خواهد شد.

   

  نماینده مردم ورزقان، خاروانا در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در تمام جلسات برگزار شده در رابطه با موضوع مس سونگون از مسؤولان خواستیم تا راهکاری را به ما ارائه دهند تا در صورت عملی بودن به مرحله اجرا برسانیم.

   

  وی با اشاره به اینکه شرکت مس سونگون و پیمانکارهای فعالی در منطقه به هیچ‌وجه مقاومتی در مقابل مالیات نشان نمی‌دهند، گفت: این یک موضوع کشوری بوده که هر شرکت فعال در منطقه‌ای مالیات خود را در منطقه‌ای که فعالیت می‌کند، بپردازد.

   

  دنبال راه‌حل قانونی برای تشکیل پرونده مالیاتی شرکت‌های فعال مس سونگون در استان هستیم

  علیزاده با بیان اینکه مدیرکل امور مالیاتی استان آذربایجان‌شرقی اظهار کرده که شرکت‌های زیادی از خود تبریز در منطقه عسلویه فعالیت می‌کنند که به علت ثبت شرکت در تبریز، مالیات را نیز در این شهر پرداخت می‌کنند، ادامه داد: طبق قانون کشوری،هر شرکتی که در مناطق دیگر فعالیت می‌کند باید پرونده مالیاتی خود را در شهری که شرکت را ثبت کرده، واریز کند ولی برای مس سونگون دنبال راه‌حل قانونی و استثنایی هستیم که پرونده مالیاتی شرکت‌های فعال در منطقه در استان آذربایجان‌شرقی تشکیل یابد.

  طرح‌های توسعه مس سونگون از سال ۹۲ تعطیل شد

  وی بیان کرد: طرح‌های توسعه مس سونگون با هزینه ۳۰۰ میلیاردی در سال ۹۰ آغاز شد و تا نیمه نیز کارها انجام گرفته بود که متاسفانه تمام طرح‌های توسعه مس سونگون در سال ۹۲ تعطیل اعلام شد و طبق تصمیم، شرکت مس سونگون بر آن شد که فرآوری در خود منطقه انجام نگرفته و مواد خام صادر شود.

  در روزهای آتی کنسانتره مواد خام در خود استان به شمش تبدیل خواهد شد

  نماینده مجلس شورای اسلامی با تشکر از حمایت استانداری آذربایجان‌شرقی، نماینده ولی فقیه در استان، سایر مسؤولان استانی و شهرستانی و مردم در راستای تلاش برای راه‌اندازی دوباره اجرای طرح‌های توسعه مس سونگون، بیان داشت: بعد از کش و قوس یک ساله موفق به راه‌اندازی مجدد این طرح در استان شدیم تا از این طریق کنسانتره تولیدی در خود استان به شمش تبدیل شده و سپس به محصولات مسی تبدیل شود.

  وی تاکید کرد: با این توانمندی در زمینه جداسازی کنسانتره و تبدیل آن به محصولات مسی به صورت بومی علاوه بر اینکه صادرات به کشورهای دیگر حذف می‌شود از سوی دیگر منجر به بهره‌مندی مالیات، ارزش‌افزوده و عوارض برای استان خواهد شد و رشد، شکوفایی، توسعه و اشتغال‌زایی را ایجاد خواهد کرد.

  علیزاده در پایان با تشکر از خبرگزاری فارس در خصوص ایجاد حساس‌سازی موضوع اساسی استان تصریح کرد: موضوع مالیات و گردش مالی مس سونگون موضوعی است که تماما منفعت استان و کشور را دربر دارد؛ به طوریکه با اتکاء به توانمندی داخلی می‌توان شاهد رشد شکوفایی عظیم در خطه آذربایجان شد.

  نظرات کاربران در مورد "طرح‌های توسعه مس سونگون از سال ۹۲ تعطیل شد"
 • ارسال پیامک

  ارسال انبوه پیامک تبلیغاتی09144261077


  www.shahryarsms.ir

 • چاپ نایلکس تبلیغاتی

  برای اولین بار در ارسباران09144261077


  http://www.aharnoma.ir/