امروز و ساعت دقیقه می باشد.
 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۶ | کد خبر : 49197 | نویسنده : مدیر
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • هوراند چشم به راه تدوین برنامه‌هایی برای معرفی به گردشگران است

 • دسته بندی مطلب : اخبار اهر و منطقه ارسباران , ارسباران , خبر ویژه | تعداد بازدیدها : 344 بازدید نفر
 • فارس گزارش می‌دهد
  شهرستانی که اداره ندارد
  اهر نما،شهرستان هوراند با تمام قابلیت‌ها، توانمندی‌ها و جاذبه‌های بکر گردشگری در کنار تنوع آب و هوایی همچنان از بی‌توجهی مسؤولان رنج برده و چشم به راه تدوین برنامه‌هایی برای معرفی به گردشگران است.
   

  به گزارش اهرنما ، زین‌العابدین مردانیان فرماندار ۴۲ ساله شهرستان هوراند است که در سمت‌های مختلف کارشناس سیاسی انتظامی، کارشناس ارزشیابی، بازرسی و پاسخگویی به شکایات، سرپرست بخشداری، بخشدار، معاون فرماندار خدمت کرده و از خرداد ماه سال ۹۵ سکان مدیریت فرمانداری شهرستان هوراند را عهده‌دار شده است.

  مردانیان متولد شهرستان اهر و دانش‌آموخته رشته حقوق بوده و از فرمانداران جوان استان است که جدیدالتأسیس بودن و برخی حواشی جانبی در خصوص هوراند بهانه‌ای شد تا در یک نشست صمیمی موضوعات مختلف مربوط به این منطقه را مطرح کنیم که حاصل این گفت‌وگو از نظرتان می‌گذرد.

  چشم‌انداز شهرستان جدیدالتأسیس هوراند را پس از ارتقاء از بخشداری به شهرستان و انتصاب حضرتعالی به عنوان اولین فرماندار دولت یازدهم را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

  شهرستان هوراند به جهت موقعیت خاص جغرافیایی، آب و هوایی یکی از مناطق مستعد در حوزه کشاورزی، گردشگری و دامداری است که برنامه‌ریزی لازم از سوی ادارات، نهادها و فرمانداری شهرستان صورت گرفته و قرار است تمهیدات ویژه‌ای را برای جذب سرمایه‌گذاران و مشارکت اهالی در طرح‌های کشاورزی، دامی و گردشگری انجام دهیم.

  خوشبختانه امسال برای اولین بار اعتبارات عمرانی و تملک دارایی‌های شهرستان مستقل و منفک از شهرستان اهر تصویب شده است که امیدواریم با مستقل شدن سایر اعتبارات برای شهرستان هوراند بتوانیم گام‌های عملی در تقویت زیرساخت‌های کشاورزی، گردشگری و سایر زمینه‌ها برداریم.

   

   

  هوراند با وجود اینکه شهرستان شده ولی با گذشت چند سال تاکنون اکثر ادارات در آن مستقر نشده و به صورت نمایندگی اداره می‌شوند، برای ایجاد ادارات جدید چه پیگیری‌هایی انجام شده است؟

  روند استقلال شهرستان و ایجاد ادارات مستقل در شهرستان یک پروسه تدریجی است و در برخی موارد نیز نیازمند جذب نیروی انسانی جدید است که با سیاست‌های کلی کوچک‌سازی بدنه دولت مغایرت دارد.

  خوشبختانه با سفر دکتر جبارزاده استاندار آذربایجان‌شرقی به هوراند و انعکاس خواسته مردم شریف منطقه در خصوص مستقل شدن ادارات و پیگیری‌های فرمانداری هوراند، ادارات جهاد کشاورزی، آبخیزداری و منابع طبیعی، اداره بهزیستی و اداره آب و فاضلاب روستایی در این شهرستان ایجاد شده و ادارات آموزش و پرورش، کمیته امداد امام خمینی(ره) و سپاه نیز ارتقاء یافته‌اند. 

  شهرستان هوراند ظرفیت ویژه‌ای در بحث گردشگری به جهت وجود آثار تاریخی و مناظر بکر طبیعی دارد، چه برنامه‌ای در این راستا دارید؟ 

  ایجاد زیرساخت‌های گردشگری زمینه‌سازی برای اشتغال در این حوزه در شهرستان هوراند به جهت وجود باغات سرسبز، آثار تاریخی و طبیعت بکر طبیعی یک ضرورت است که اگر اقدام اساسی در این خصوص صورت گیرد، قطعاً شاهد رشد و شکوفایی گردشگری شهرستان خواهیم بود.

  پیگیر هستیم با اختصاص اعتبارات لازم و کافی زیرساخت‌های گردشگری علی‌آباد، کمپ گردشگری جنگل‌های «تنباکولو» و دعوت از سرمایه‌گذاران برای ایجاد مراکز اقامتی اقدامات اساسی در این خصوص محقق شود.

  متأسفانه شهرستان هوراند با تمام قابلیت‌ها، توانمندی‌ها، جاذبه‌های بکر گردشگری و تنوع آب و هوایی به نظر می‌رسد اقدام قابل توجهی در حوزه رسانه و تبلیغات به خصوص معرفی این شهرستان به هم استانی‌ها، هم‌وطنان و حتی خارج از کشور صورت نگرفته که امید است رسانه ملی، خبرگزاری‌ها، مطبوعات استانی و محلی بتوانند در معرفی هرچه بهتر آن تلاش مضاعف کنند.

   

  یکی دیگر از ظرفیت‌های شهرستان هوراند کشاورزی، دامی و باغی است، در بحث صنایع تبدیلی میوه از جمله گردو، توت، گیلاس، ذغال و غیره چه برنامه‌ای دارید؟

  با توجه به اینکه توسعه کشاورزی و دامپروری یکی از هسته‌های کلیدی شهرستان در سند تدبیر و توسعه است ،تلاش مسؤولان شهرستان در کارگروه آب کشاورزی و منابع طبیعی، افزایش تولیدات دامی و تلاش در جهت فرآوری محصولات کشاورزی و ایجاد ارزش‌افزوده برای فعالان کشاورزی و دامی است.

  متأسفانه عمده محصولات کشاورزی و دامی شهرستان به صورت فله‌ای و خام از شهرستان خارج می‌شود و عواید اصلی فروش این محصولات نصیب دلالان می‌شود که راه‌اندازی صنایع بسته‌بندی و سورتینگ، ایجاد صنایع تبدیلی فرآورده‌های گوشتی و لبنی می‌تواند گامی مثبت در جهت افزایش درآمد کشاورزان منطقه و جلوگیری از مهاجرت شود که در این خصوص گام‌های موثری را با مشارکت سرمایه‌گذاران این امر برداشته و امیدواریم در این خصوص موثر واقع شود.

  شهرستان هوراند فاقد شهرک صنعتی است اما معادن غنی از جمله سنگ‌های تزئینی و سایر معادن دیگر آن را برای سرمایه‌گذاری بخش دولتی و نیمه دولتی مساعد کرده است، چه برنامه‌ای در این راستا دارید؟

  در بحث معدن با وجود زمینه‌ای مناسب برای سرمایه‌گذاری در بخش معدن شهرستان و با توجه به سیاست‌های کلان کشور و ممنوعیت سرمایه‌گذاری مستقیم دولت در طرح‌ها باعث شده در راستای اصل ۴۴، پیگیر بخش خصوصی باشیم.

  خوشبختانه در حال حاضر چند سرمایه‌گذار بخش خصوصی با اخذ مجوزهای لازم، عملیات اولیه اجرایی را در این شهرستان بر روی ماده معدنی کمیاب به نام «ورمیکوسیت» (سوپر جاذب و عایق حرارتی)آغاز شده است اما هنوز در بخش معدن در ابتدای راه هستیم و نیازمند توجه بیشتر و از سوی دیگر در این خصوص باید با احتیاط گام برداریم که خدای نکرده این فعالیت‌های معدنی باعث لطمه به محیط زیست، منابع طبیعی و زندگی جنگل‌های ارسباران نشود و در حقیقت طبیعت را فدای سرمایه‌گذاری کنیم.

   

   

  اقدامات زیربنایی در بحث زیرساخت‌ها به خصوص ارتباطات جاده‌ای برای جذب گردشگران و تغییر مسیر آنها از کلیبر به هوراند بسیار موثر است و به جهت اینکه آبگرم متعلق مسیر دسترسی از این شهرستان است، در این ارتباط چه پیگیری‌هایی شده است؟

  توسعه و ارتقاء جاده‌های ارتباطی یکی از ضرورت‌های شهرستان بوده و خوشبختانه در این راستا امسال توانستیم ۲۰ کیلومتر از راه اصلی «هوراند» و «آبش‌احمد» که مسیر آبگرم درمانی متعلق است، مرمت و بازسازی همچنین آسفالت کنیم و تنها ۴ کیلومتر از این مسیر مانده که ان‌شاءالله با تأمین به موقع اعتبارات مابقی را نیز در نیمه اول سال ۹۶ به اتمام خواهیم رساند.

  همچنین اجرای روکش پل «چیناب» به هوراند به طول ۱۳ کیلومتر، اصلاح ساختمان هندسی سه‌راهی «سامبران» به هوراند و ایجاد رمپ و نصب تابلو راهنمای مناسب در این مسیر جزو اولویت‌های شهرستان است.

   

  در جهت درآمدزایی برای منطقه از جمله شهرداری و مشارکت بخش خصوصی در عمران شهری چه برنامه‌هایی دارید؟

  با توجه به قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شورای اسلامی و انتخاب شهرداران مصوب ۱۳۷۷، مستقیماً فرمانداری در حوزه مسؤولیتی ندارد و برنامه‌ریزی در این حوزه متوجه شهرداری و شورای شهر است اما به جهت جایگاه حاکمیتی فرمانداری و در جهت کمک به رشد و توسعه شهر و درآمدزایی مناسب در این خصوص پیشنهاد ایجاد کارخانه شن و ماسه و ایجاد مرکز اقامتی به جهت ظرفیت بالای گردشگری جهت افزایش درآمد شهرداری پیشنهاد داده شده است.

  سماق محصول انحصاری منطقه هوراند است در بحث ساماندهی بازار فروش و صنایع بسته‌بندی و توسعه آن چه برنامه‌هایی دارید؟
  «سماق» یکی از محصولات انحصاری شهرستان هوراند است که گا‌م‌های اساسی با همراهی ادارات جهاد کشاورزی و منابع طبیعی در جهت توسعه این محصول و حمایت از سماق‌کاران صورت گرفته و تلاش داریم با جذب سرمایه‌گذاران بتوانیم ضمن ارتقاء کمی و کیفی محصولات تولیدی صنایع بسته‌بندی مکانیزه راه‌اندازی کرده و در این راستا «سماق» تولیدی منطقه با برند «سماق» هوراند به بازار داخلی و خارجی عرضه شود که این امر می‌تواند در ایجاد اشتغال و افزایش درآمد سماق‌کاران نقش اساسی داشته باشد.

   

   

   

  مهاجرت، عدم توسعه و زیرساخت‌های ارتباطی و مواصلاتی  و عدم سرمایه‌گذاری بخش دولتی مهمترین مشکلات هوراند

  موانع و مشکلات توسعه شهرستان را در چه مواردی می بینید؟

  مهاجرت افراد متمول و متمکن به شهرهای بزرگ مهمترین چالش این شهرستان بوده و دومین عامل نیز عدم توسعه و زیرساخت‌های ارتباطی و مواصلاتی است که باید در جهت جذب گردشگران جاده‌های ارتباطی به نحو شایسته توسعه و تقویت شود.

  سومین عامل، عدم سرمایه‌گذاری بخش دولتی به ویژه در حوزه گردشگری و نبود مراکز اقامتی و هتل باعث شده با وجود مواهب خدادادی تمایل گردشگران به سایر مناطق ارسباران از این منطقه بیشتر شود، از طرفی اکثر دامداری‌ها سنتی بوده و توسعه دامپروری نیمه‌صنعتی و صنعتی می‌تواند در اشتغال پایدار برای شهرستان و افزایش درآمد مردم به خصوص کشاورزان و دامداران موثر و کارساز باشد.

   

   

   

   

  برنامه‌های شهرستان در تحقق اقتصاد مقاومتی چیست؟

  در بحث اقتصاد مقاومتی و پیگیری‌های دولت و استانداری آذربایجان‌شرقی، ستاد اقتصاد مقاومتی شهرستان هوراند فعال بوده و هر ۱۵ روز یک بار جلسات منظم دارد و مدیران دستگاه‌های اجرایی به صورت منظم پیشنهادات، راهکارها و کارهای انجام شده در این حوزه از سوی ادارات ارائه می‌شود.

  نباید از این امر غافل شد که سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باید طی چند سال آتی جزو اولویت‌کاری باشد تا مردم بتوانند ثمرات آن را ملموس و محسوس درک کنند و همانند بذری است که در سال ۹۵ کاشته شده و طبیعتاً ثمرات آن در سال‌های آتی نمایان خواهد شد.

  به نظر حقیر که بیش از یک دهه سابقه مدیریت اجرایی دارم، مهمترین ویژگی اقتصاد مقاومتی این است که در گذشته برخی افراد سودجو و فرصت‌طلب تسهیلات کم‌بهره و ارزان‌قیمت را از سیستم بانکی دریافت و در زمینه‌های غیراشتغال‌زایی و راه‌اندازی طرح‌های غیرتولیدی هزینه می‌کردند که نه تنها ایجاد اشتغال نمی‌کردند بلکه بار تورمی بر اقتصاد کشور تحمیل می‌کردند.

  خوشبختانه هم اکنون برنامه‌های حمایتی دولت در قالب طرح‌های اقتصاد مقاومتی، به طرح‌ها و سرمایه‌گذارانی است که واقعاً کار اقتصادی و اشتغال‌زایی می‌کند و دست واسطه‌گران قطع شده است که ان‌شاءالله در درازمدت نتایج آن شامل حال مردم و کشور خواهد شد.

  برنامه های فرمانداری هوراند در سال ۹۶ و افق چشم‌انداز ۲۰ ساله چیست؟

  آینده توسعه شهرستان را در ۲ بعد متمایز می‌توان دید، اولین شاخص در بحث گردشگری که با ایجاد زیرساخت‌ها در بحث گردشگری و جذب گردشگر به طرق مختلف می‌توان این منطقه را به یک قطب مهم گردشگری و اکوتوریستی تبدیل کرد و از طرفی به جهت استقبال مردم از محصولات ارگانیک، ترویج کشاورزی نوین و مکانیزاسیون کشاورزی و توسعه آبیاری تحت فشار این شهرستان را به قطب کشاورزی منطقه با وجود استعدادهای بالقوه کشاورزی، باغی و دامی طبیعی و ارگانیک تبدیل کرد.

  در کنار آن با راه‌اندازی صنایع تبدیلی و بسته‌بندی محصولات تولید شده در منطقه که برخی از آنها انحصار به این شهرستان اختصاصی دارد، گام‌های اساسی در این زمینه برداشت همچنین با تشکیل انجمن خیران برای توسعه و عمران و آبادانی این شهرستان، از افراد خیر، توانمند و ذی‌نفوذ شهرستان که خارج از شهرستان و یا خود شهرستان هستند و برخی از آنها در پست‌های مهم کلیدی در استان و کشور در حال خدمت هستند، استفاده کرد.
  در پایان لازم می‌دانم از دست‌اندرکاران این خبرگزاری  که اهتمام جدی به معرفی توانمندی‌های شهرستان‌های منطقه ارسباران دارند، تشکر و قدردانی کنم، امیدوارم با وحدت، همدلی و تلاش مضاعف بتوانیم گام‌های عملی در جهت محرومیت‌زدایی و خدمت به مردم شریف منطقه برداریم.

  گفت‌وگو از: حسن بالاگر

  نظرات کاربران در مورد "هوراند چشم به راه تدوین برنامه‌هایی برای معرفی به گردشگران است"
 • ارسال پیامک

  ارسال انبوه پیامک تبلیغاتی09144261077


  www.shahryarsms.ir

 • چاپ نایلکس تبلیغاتی

  برای اولین بار در ارسباران09144261077


  http://www.aharnoma.ir/