امروز و ساعت دقیقه می باشد.
 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۶ | کد خبر : 49135 | نویسنده : مدیر
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • ضرورت توجه به زیرساخت های « فندقلو» گوشه‌ای از بهشت ارسباران

 • دسته بندی مطلب : اخبار منتخب , ارسباران , خبر ویژه | تعداد بازدیدها : 300 بازدید نفر
 •  
  ضرورت توجه به زیرساخت های « فندقلو» گوشه‌ای از بهشت ارسباران
  اهرنما،منطقه «فندقلو دز» شهرستان اهر از جمله مناطق زیبا و گردشگرپذیر منطقه قره‌داغ و اهر بوده و در ۲۵ کیلومتری جاده اهر به مشکین شهر بر فراز کوه‌های سرسبز روستای «انداب قدیم» واقع شده است. جنگل‌های طبیعی «انداب و فندقلو» اهر از مناطق بکر، سرسبز و جزو جاذبه‌های طبیعی شهرستان اهر است.
   

  به گزارش اهرنما ، پارک جنگلی «فندقلو» اهر در ۲۵ کیلومتری جاده اهر به مشگین‌شهر در منطقه نمونه گردشگری با چشم‌اندازهای طبیعی در مسیر گردشگری استان واقع شده که در صورت توجه بیشتر و برنامه‌ریزی مناسب می‌تواند به یکی از نقاط مهم گردشگری استان به جهت جذابیت‌های ویژه از جمله طبیعت بکر، آب و هوای دل‌انگیز، حیات وحش و غذاهای طبیعی تبدیل شود.

  هم اکنون عدم برنامه‌ریزی مناسب از سوی دستگاه‌های ذی‌ربط و خدمات‌رسان و تعدد دستگاه‌های فعال برای رونق و توسعه گردشگری باعث شده این منطقه بسیار زیبا و خوش آب و هوا، آن‌طور که شایسته این منطقه بکر و با جاذبه‌های بسیار زیبا و دل‌انگیز است مورد شناخت و استقبال گردشگران واقع نشود.

  وجود زمینه برای جذب سرمایه‌‌گذاران در حوزه گردشگری

  در همین رابطه فرماندار اهر در گفت‌‌وگو با فارس یکی از برنامه‌های اولویت‌دار سال‌جاری این شهرستان را تقویت زیرساخت‌های گردشگری این منطقه اظهار داشت: با اتخاذ تدابیر لازم و تلاش‌های قابل توجه، زمینه برای جذب سرمایه‌گذاران در حوزه گردشگری فراهم شده است.

  سید محمد عابدی گفت: در این راستا مسیرهای دسترسی به این منطقه نمونه گردشگری مرمت و بازسازی شده و در جهت رونق این منطقه هماهنگی لازم با ادارات مرتبط از جمله اداره منابع طبیعی، محیط زیست میراث فرهنگی و گردشگری انجام شده تا برنامه‌ریزی لازم برای توسعه و اقدامات زیربنایی برای تقویت زیرساخت‌های آن انجام شود.

  وی افزود: متقاضیان متعددی نیز برای سرمایه‌گذاری در شهرستان خصوصاً این منطقه گردشگری و مسیر جاده اهر مشکین‌شهر که از طبیعت خاصی برخوردار بوده مراجعه کرده‌اند که از مهمترین آنها می‌توان به ساخت تله‌کابین از مسیر تالاب یوسفلو، ایجاد مجتمع آب‌درمانی،مجتمع‌های خدمات گردشگری در این مسیر اشاره کرد اما انتظار سرمایه‌گذاران تسهیل در ارائه مجوزها، تسریع در پاسخ به استعلام‌ها و همراهی اهالی این مناطق با سرمایه‌گذاران است که امیدواریم با فرهنگ‌سازی مناسب زمینه را برای رغبت و تشویق این افراد فراهم کنیم.

  تقویت زیرساخت‌های زیست محیطی

  رئیس اداره حفاضت محیط زیست اهر نیز از اقدامات موثر این اداره برای تقویت زیرساخت‌های زیست محیطی شهرستان خبرداد و یادآور شد: امسال مارال‌های پارک جنگلی «فندقلو» را افزایش دهیم.

  ابوالفضل جمالی پارک جنگلی «فندقلو» را یکی از مناطق حفاظت شده منطقه ارسباران برشمرد و گفت: در منطقه حفاظت شده« فندقلو» تمام مقدمات لازم براساس طرح‌های مطالعاتی و کارشناسی شده مصوب سازمان انجام شده و در کمیسیون امور زیربنایی این طرح تصویب شده که با تصویب آن اولین پاسگاه حفاظتی در این منطقه احداث و نیروهای آموزش دیده و محیط بانان این سازمان در این منطقه مستقر شده‌اند.

  وی خاطر نشان کرد: با پیگیری‌های انجام شده در جهت رونق پارک جنگلی «فندقلو» و به‌منظور احیاء گونه جانوری مارال، ۶۰ هکتار از اراضی این جنگل فنس‌‌‌کشی شده و گونه مارال در آن نگهداری می‌شود که با هماهنگی‌های انجام شده ۶ رأس مارال از استان اردبیل که سازگار با محیط جنگل‌های ارسباران دارند، به این محل انتقال خواهد یافت.

  جمالی اظهار امیدواری کرد با برنامه‌ریزی‌های انجام شده بتوان گونه‌های متنوع از جانوران سازگار با محیط این منطقه را به این محل انتقال داد تا شاهد مکانی مناسب برای نگهداری حیات وحش ارسباران در پارک جنگلی «فندقلو» بود.

  آماده واگذاری پارک جنگلی «فندقلو» به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی هستیم

  رئیس اداره منابع طبیعی اهر از آمادگی واگذاری پارک جنگلی «فندقلو» به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی با نظارت و اخذ مجوز از سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خبر داد.

  علی برقی گفت: هم اکنون ۳ هزار هکتار جنگل در مسیر روستاهای انداب، آللو، افیل، کوران علیا، کوسالار، کرملو و گویجه‌بئل تحت نظارت این اداره است و آمادگی داریم به منظور مشارکت بخش خصوصی در توسعه جنگل‌ها و اراضی ملی مشرف به جنگل در قالب طرح توسعه جنگل این اراضی را به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی که مجوزهای لازم را از دستگاه‌های مربوطه داشته باشند واگذار کنیم.

  این مقام مسؤول افزود: در جهت حفاظت از جنگل‌ها و جلوگیری از برخی آتش‌سوزی‌ها، راه‌های دسترسی به مناطق مختلف این جنگل‌ها ایجاد شده و با آموزش‌های لازم برای نیروهای این اداره و تهیه ماشین آتش‌نشانی پیشرو و وسایل و امکانات انفرادی و هماهنگی با مرکز خدمات ایمنی و آتش‌نشانی شهرداری آمادگی لازم در جهت پیشگیری از هرگونه حوادث آتش‌سوزی هست.

  توسعه و رونق پارک جنگلی فندقلو در گرو مدیریت واحد 

  رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری اهر توسعه و رونق پارک جنگلی «فندقلو» اهر را در گرو ایجاد مدیریت واحد در این پارک عنوان کرد.

  رضا باقرپور گفت: در پارک جنگلی «فندقلو» اهر چند اداره از جمله اداره حفاظت محیط زیست، اداره منابع طبیعی، بخشداری و دهیاری، اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در مدیریت قسمتی از آن مشارکت دارند که تعدد مدیریتی نه تنها به تقویت و توسعه این پارک منجر نشده بلکه برخی دخالت‌ها و موازی‌کاری‌ها باعث شده که در روند مدیریتی پارک خللی وارد شود.

  وی ادامه داد: اگر می‌خواهیم این پارک توسعه یابد و سرمایه‌گذاری‌های مختلف در آن صورت گیرد باید همه دستگاه‌های مرتبط وظایف خود را به یک مدیر واحد تفویض کنند و ادارات جنبه نظارتی داشته باشند و این امر هم در گرو قرار داد طولانی مدت با یک سرمایه‌گذار با تجربه و فعال در حوزه گردشگری میسر است.

  دبیر کارگروه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری یکی از موانع مهم توسعه و عمران و آبادانی در این پارک عدم واگذاری طولانی مدت به سرمایه‌گذاران برشمرد و افزود: با وجود مراجعه چند سرمایه‌گذار توانمند برای مشارکت در پروژه‌های گردشگری شهرستان از جمله پارک جنگلی «فندقلو» عدم واگذاری بلند مدت آن و اعلام اینکه واگذاری‌اش برای مدت ۲ سال میسر است باعث شده سرمایه‌گذاران علاقه‌مند رغبتی به سرمایه‌گذاری نداشته باشند.

  وی گفت: هیچ سرمایه‌گذاری رغبتی به سرمایه‌گذاری کلان برای واگذاری کوتاه مدت نداشته و امیدواریم این معضل با حمایت و مساعدت ویژه مسؤولان استانی و کشوری مرتفع شود.

  پروانه رایگان برای ساخت هتل در اهر

  شهردار اهر نیز از آمادگی شهرداری برای مشارکت در این پارک و ایجاد امکانات رفاهی و خدماتی خبر داد.

  مرتضی اعیانی گفت: تعداد ۳۰ دستگاه پنت‌هاوس(سوئیت‌های پنچ خوابه) برای رفاه گردشگران در این مکان ایجاد می‌شود که امیدواریم این امر در توسعه زیرساخت‌های خدماتی برای گردشگران که تمایل به اسکان موقت و اتراق در این پارک را دارند فراهم شود.

  وی توسعه زیرساخت‌های گردشگری را یکی از آیتم‌های مهم توسعه به جهت واقع شدن این شهرستان در شاهراه گردشگری استان و ارتباط با استان اردبیل، مناطق مرزی، منطقه آزاد ارس و مناطق گردشگری ارسباران عنوان کرد و افزود: اگر اقدامات اساسی با همکاری و همراهی تمام دستگاه‌های ذی‌ربط و مشارکت‌های بخش خصوصی صورت گیرد قطعاً منجر به توسعه و رونق اقتصادی منطقه و اشتغال قابل توجه در این بخش خواهد شد. 

  اعیانی، از آمادگی شهرداری اهر برای اعطای پروانه رایگان برای مجتمع‌های اقامتی و فصلی خبر داد و گفت: امیدواریم علاقه‌مندان سرمایه‌گذاری در این حوزه از این فرصت فراهم شده برای مجموعه‌های اقامتی استفاده کنند.

  نظرات کاربران در مورد "ضرورت توجه به زیرساخت های « فندقلو» گوشه‌ای از بهشت ارسباران"
 • ارسال پیامک

  ارسال انبوه پیامک تبلیغاتی09144261077


  www.shahryarsms.ir

 • چاپ نایلکس تبلیغاتی

  برای اولین بار در ارسباران09144261077


  http://www.aharnoma.ir/