امروز و ساعت دقیقه می باشد.
 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ | کد خبر : 48501 | نویسنده : مدیر
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • نمایشگاه دایمی صنایع دستی وتوانمندیهای اهر در نیمه اول ۹۶ به بهره برداری می رسد

 • دسته بندی مطلب : اخبار اهر و منطقه ارسباران , اخبار منتخب , ارسباران , خبر ویژه | تعداد بازدیدها : 317 بازدید نفر
 • به گزارش اهرنما به نقل از ماهنامه شیور ارسباران شهردار اهر اعلام کرد ،نمایشگاه دایمی صنایع دستی وتوانمندیهای اهر در نیمه اول ۹۶ در قالب دوسلن ۱۵۰۰متریدر محل پارک بزرگ ولایت به بهره برداری می رسد


  مرتضی اعیانی شهردار ۴۱ ساله اهری دانش آموخته کارشناسی ارشد صنایع بوده و نزدیک به ۱۴ سال است در پستهای مختلف مدیریتی ازجمله قائم مقام شرکت ایدم، معاون مدیر عامل شرکت خدمات صنعتی تراکتورسازی ایران، مدیر بازرگانی و فروش شرکت ساخت ماشین، عضویت در هیئت مدیره شرکتهای سرمایه گذاری و صنعتی خدمت کرده و از آذرماه سال ۹۲ در مدیریت شهرداری شهر سراب انجام وظیفه نموده و از اردیبهشت ماه ۹۵ سکان شهرداری اهر را به عهده گرفته است، در آستانه سال جدید فرصت را مغتنم شمردیم تا با سوالات مختلف مصاحبه ای با آقای مهندس مرتضی اعیانی داشته باشیم که حاصل یک کپ و گفت دو ساعته که در عمارت شهرداری اهر نظرتان می گذرد.


  برنامه شهرداری اهر در استقبال از نوروز چیست؟
  با توجه به واقع شدن این شهرستان در شاهراه گردشگری استان و ارتباط با استان اردبیل و مناطق مرزی و ارس نیازمند برنامه ریزی مطلوب دراین زمینه بوده و شهرداری اهر با همکاری ستاد تسهیلات نوروزی شهرستان تلاش مضاعفی را برای استقبال از نوروز با ساماندهی ترمینال و ورودی شهر اهر، سرویس های بهداشتی، پارکهای محلات و پارک شیخ شهاب الدین و خانه دکتر قاسم خان اهری و نصب تابلوهای راهنمایی بصورت استاندارد و سایر مواردی که در زیباسازی المان شهر و نقش داشته باشد آغاز کرده است و خیابانها و معابر عمومی شهر که در اثر برف و نمک پاشی دچار آسیب شده اند لکه گیری می شوند.

  برای توسعه پارکها و فضای سبز شهر چه برنامه ای دارید؟
  در سالجاری اقدامات ویژه ای برای توسعه فضای سبز و پارکهای محلات صورت گرفته و ۲ پارک مهم با امکانات و تجهیزات ویژه شامل بوستان شهدا در روبروی گلزار شهدا محله چلپ وردی و پارک فرهنگیان به مساحت ۵ هکتار ایجاد شده که نمای ویژه ای را به این مناطق بخشیده و رضایتمندی اهالی این مناطق را سبب شده است .
  در سال ۹۶ نیز ایجاد پنج پارک جدید از برنامه های شهرداری در این حوزه می باشد ،همچنین فاز اول پارک بزرگ ولایت نیزدر نیمه اول سال آتی به بهره برداری می رسد.
  و دربخش درختکاری نیز در سالجاری ۵۰۰۰ هزار اصله نهال توسط شهرداری غرص شده که امسال نیز بنا داریم این تعداد را به سه برابر افزایش دهیم.

  چه برنامه ای برای معرفی توانمندی های منطقه و کمک به برگزاری جشنواره ها دارید؟
  برگزاری جشنواره های مختلف فرهنگی اجتماعی، اقتصادی فرصتی مناسب برای معرفی توانمندی های منطقه در حوزه های مختلف است و شهرداری اهر تا حد وسع و توان خود از برگزاری اینگونه جشنواره ها حمایت می کند و افتخار مجموعه شهرداری این است که نهایت همکاری را برای برگزاری جشنواره تئاتر کوتاه ارسباران، جشنواره ورنی و سایر جشنواره های معرفی سوغات و توانمندی های منطقه داشته و خواهند داشت و دراین راستا تمهیدات ویژه ای را در جهت حمایت از صنایع دستی منطقه و سایر تولیدات و توانمندی ها داشته و عملیات اجرایی دو سالن ۱۵۰۰ متری برای ایجاد نمایشگاه دائمی شهرستان اهر در پارک ولایت از سال ۹۶آغاز می شود.

  برخی خدمات که در حیطه مسئولیت شهرداری است اما موفقیت مطلوبی ندارد از جمله کشتارگاه چه برنامه ای برای توسعه آن دارید؟
  قطعاً حق با جنابعالی است، مدیریت یک شاخصه مهم در اداره امور شهری است که باید دراین خصوص برنامه ریزی اساسی صورت گیرد و شهرداری اهر نیز در جهت ارتقاء کمی و کیفی خدمات خود در حوزه های مختلف نیازمند مشارکت بخش خصوصی است که دراین راستا کشتارگاه صنعتی شهرداری به پیمانکار واگذار شده که خوشبختانه با واگذاری آن اقدامات بسیار مناسبی را در جهت برون رفت از وضعیت قبلی انجام شده و فاز اول و دوم آن را با نصب تجهیزات جدید و ارتقائ کمی و کیفی خدمات، توسط سرمایه گذار بخش خصوصی انجام شده و واحد پیش زرد این کشتارگاه در مرحله نصب و راه اندازی است که در این راستا مدیریت جدید کشتارگاه رعایت کلیه مسائل بهداشتی، زیست محیطی و خدمات دهی به شهروندان را اولویت کاری خود قرار داده است.

  جایگاه CNG از دیگر اماکن خدماتی وابسته به شهرداری است که این مکان نیز کارنامه مطلوبی ندارد و معمولا در طول سال شاهد تعطیلی متعدد هستیم برای نظم بخشی این جایگاه چه برنامه ای دارید؟
  متأسفانه همین طور است شهرداری به جای اینکه درآمد این جایگاه را برای توسعه همان مکان هزینه کند در مواردی دیگر هزینه می کند و این امر موجب اختلال در امورات جایگاه و در برخی موارد نیز عدم پرداخت به موقع گاز بها باعث قطع گاز از سوی اداره ذیربط می شود که دراین خصوص نیز این جایگاه بزودی طی تشریفات قانونی بصورت اجاره به بخش خصوصی واگذار می شود تا شهرداری فقط بر توسعه و خدمات دهی مطلوب آن نظارت داشته باشد که با اجرای این طرح نیز شاهد ارائه خدمات مناسب برای شهروندان باشیم.

  سینمای شهرداری اهر قدمتی بیش از نیم قرن دارد چه برنامه ای برای مرمت و بازسازی آن دارید؟
  با وجود اینکه سینمای اهر یکی از سینماهای قدیمی استان می باشد اما از سازه مناسبی برخوردار بوده برای سال آتی برنامه ریزی کرده ایم که نمای داخلی، صندلیها و امکانات مورد نیاز این مجموعه را ساماندهی و بازسازی کنیم و این مکان را به افراد واجدالشرایط فرهنگی که اولویت با تشکل های قانونی فرهنگی است واگذار نماییم که تا در این محل علاوه برپخش فیلم، بصورت چند منظوره برای برگزاری همایش ها، جنگ شادی و سایر نشست های فرهنگی و اجتماعی مورد استفاده قرار گیرد.

  برای ساماندهی ورودی های شهر اهر چه اقداماتی انجام شده است؟
  از نیمه اول سال ۹۵ عملیات ساماندهی ورودی های تبریز – اهر، اهر – کلیبر آغاز شده که نقاط حادثه خیز در مسیر بلوار ورودی اهر – کلیبر اصلاح شده و در ورودی اهر – تبریز نیز مقابل دانشگاه آزاد طراحی میدان شده وبزودی عملیات اجرایی این پروژه آغاز می شود و از طرف ورودی اهر – مشکین شهر نیز تعریض جاده، نصب آلاچیق و ایجاد فضاهای کاربری رفاهی پیش بینی شده است که جزء برنامه های شهرداری در سال ۹۶ خواهد بود.

  نبود هتل و مجتمع های اقامتی از مشکلات حوزه گردشگری شهرستان می باشد چه تمهیداتی در این خصوص اندیشیده اید؟
  با پیشنهاد شهرداری و تصویب شورای شهر و در راستای تبریز ۲۰۱۸ که شهرستان اهر نیز مکمل گردشگری آن خواهد بود دراین راستا هر سرمایه گذاری که بخواهد در این شهرستان مجتمع اقامتی و هتل ایجاد کند پروانه رایگان از سوی شهرداری صادر می شود.

  برای توسعه پارکینگ خودرو در خیابانهای اصلی شهر چه برنامه ای دارید؟
  شهرداری اهر آماده است با تخفیف ۵۰ درصد در ایجاد و راه اندازی پارکینگ های جدید مشارکت کند.

  کمربند غربی یکی از پروژه های معطل مانده شهرداری است برای تسریع این پروژه چه کارهایی انجام شده است؟
  متأسفانه برخی اختلافات حقوقی و معارض باعث کندی پیشرفت این پروژه شده ولی در جهت تسریع درآن قسمتهایی از کمربندی فوق که فاقد معارض هستند جدول گذاری و زیرسازی آن به اتمام رسیده و انشااله با شروع فصل کاری جدید عملیات آسفالت ریزی آن آغاز می شود تا به محض حل مشکل حقوقی عملیات اجرایی سایر قسمتها نیز تسریع شود.

  ساماندهی آرامستانها یکی از خواسته های شهروندان است چرا دراین خصوص تعلل شده است؟
  شهرداری در ساماندهی این محلها هیچ مشکلی ندارد ولی با پیگیری های متعدد انجام شده و برگزاری جلسات مشترک با اوقاف و امام جمعه محترم تلاش داریم با حل مشکلات حقوقی و اختلافات بین بخشی،شهرداری آماده است در کمترین زمان ممکن ودر صورت موافقت و اعلام نتیجه نهایی از سوی اداره اوقاف و امور خیریه ، اقدامات اساسی برای ساماندهی و تبدیل کاربری آنها برای اماکن عمومی عام المنفعه و جهت استفاده عمومی در قالب فضای سبز، پارک و یا هر مواردی که نیاز شهر باشد انجام دهد.

  هفته بازار اهر و بازار خودرو مورد استقبال شهروندان قرار گرفته ولی مکان عرضه و مسیر دسترسی وضعیت مطلوبی ندارد؟
  هفته بازار اهر قبلا بصورت یکساله به پیمانکار واگذار شده بود اما برای سال آتی برنامه داریم در جهت تقویت زیرساخت های مناسب و ایجاد غرفه و سایر امکانات رفاهی و خدماتی برای مراجعین این مکان بصورت اجاره بلند مدت واگذار خواهد شد که طرف قرارداد شهرداری انگیزه لازم را برای سرمایه گذاری داشته باشد و در کنار آن نیز مرکز خرید و فروش خودرو می باشد که برای توسعه این مکان نیز همین اجاره بلند مدت برای توسعه و برنامه ریزی مناسب آن داریم.

  ناوگان ماشین آلات عمرانی فرسوده و کهنه است چه برنامه ای برای نوسازی آن دارید؟
  شهرداری اهر بیش از یکصد دستگاه ماشین آلات شهری و عمرانی دارد که بالای ۴۰ درصد آنها در سالجاری بازسازی و ماشین آلات جدید از جمله لودر سنگین، غلطک لاستیکی، خریداری و به ناوگان عمرانی شهرداری افزوده شده و بزودی یک دستگاه گریدر و یک دستگاه مینی لودر جدید نیز به تعداد آنها افزوده می شود.

  در خصوص نصب تندیس ورنی و فرهیختگان منطقه چه اقدامی انجام شده است؟
  ساخت تندیس ورنی به عنوان نماد صنایع دستی شهرستان اهر و منطقه ارسباران به اتمام رسیده و تا قبل از عید و حضور مسافران دراین شهرستان نصب می شود و تندیس پرفسور اخوندی نیز آماده شده و این تندیس نیز در بلوار پرفسور آخوندی که ما بین میدان شورا و دادگستری به این نام، نامگذاری شده نصب خواهد شد و علاوه از اینها تندیس ستارخان، استاد شهریار، شهید فهمیده و تندیس های انتزاعی با مضامین مختلف با مواد اولیه مرغوب و سنگ ساخته شده و همه اینها بزودی در مناطق مختلف شهر به فراخور نامش نصب می شود.

  در بحث آسفالت معابر عمومی چه برنامه ای دارید؟
  قیر لازم از هم اکنون ذخیره شده و به محض آغاز فصل کاری و مساعد بودن هوا، آسفالت مناطق مختلف شهر که نیاز به آسفالت دارند با بهره گیری از کارخانه آسفالت شهرداری که این کارخانه نیز به بهترین وجه بازسازی شده تأمین خواهد شد و با راه اندازی این کارخانه از خرید آسفالت از سایر کارخانه ها که در گذشته بالغ بر بیست میلیارد ریال برای خرید آسفالت هزینه شده بود صرفه جویی شده است و تلاش خواهیم کرد نهضت آسفالت ریزی در سال ۹۶ نیز با رعایت اولویت ها ادامه یابد.

  برای اجرای اتوماسیون، دولت الکترونیک و صدور پروانه و فیش عوارض و به روز نمودن سایر خدمات چه اقداماتی انجام شده و یا در دست اجرا می باشد؟
  اتوماسیون شهرسازی را در شهرداری پیاده کردیم و تمام محاسبات شهرسازی و پاسخ به استعلامات و برخی موارد عمومی از طریق اتوماسیون انجام می شود که با اجرای این طرح جلوی برخی تخلفات و اشتباهات گرفته شده است.

  بودجه شهرداری در سالجاری محقق شده یا نه، اگر شده برای ۹۶ چه پیشنهاداتی داده اید؟
  نزدیک به هفتاد درصد بودجه و اعتبارات پیش بینی شده محقق شده و تا پایان سالجاری با توجه به تسهیلات و تمهیدات انجام شدهخ شاهد تحقق نود درصدی آن خواهیم بود و این امر برای اولین بار بود که بودجه ۲۲ میلیارد تومانی با افزایش ۴۰ درصدی به ۴۰ میلیارد تومان افزایش یافته بود و بعد از تبریز و مراغه در بحث بودجه این شهرستان افزایش قابل توجهی داشته و برای ۹۶ بودجه ۴۵ میلیارد تومانی و ده میلیارد تومانی نیز مشارکت در سرمایه گذاری شهری لحاظ شده است.

  برای نوسازی ناوگان درون شهری و تاکسی های فرسوده چه کارهایی در دست اجراست؟
  با مکاتبات و پیگیری های انجام شده و اخذ مجوز سازمان، از وزارت کشور سازمان حمل و نقل شهرداری فعالیت خود را اغاز کرده و نظارت لازم بر تاکسی رانی و تاکسی تلفنی و خط مینی بوس رانی دارد و در سالجاری ۵۰ دستگاه از تاکسی های فرسوده و از رده خارج تبدیل به احسن شده و برای سال ۹۶ نوسازی یکصد دستگاه دیگر از تاکسیهای فرسوده شهرستان را در دست برنامه داریم.

  کارخانه کمپوست در زمان آقای مولاخواه افتتاح و کمتر از سه چهار ماه فعالیت دوباره تعطیل شد چه تدبیری برای فعالیت مجدد ان دارید؟
  متاسفانه کارخانه کمپوست بدون مطالعه مکانیابی زیست محیطی و بدون در نظر گرفتن محل دفن زباله قبلی انجام شده است و سعی داریم در صورت توافق با سرمایه گذار بخش خصوصی ، مکان این کارخانه را به محوطه محل دفن زباله انتقال دهیم.

  آقای شهردار وضعیت نامطلوب تابلوهای راهنمای رنگ رو و رفته در سطح شهر اهربسیار به چشم می خورد ،در آستانه نوروز برای تعویض آنها چه برنامه ای دارید؟
  خوشبختانه شهرداری اهر با بهره گیری از تجربیات گذشته سعی کرده تابلوهای جدید ساخته شده، استاندارد، با خط خوش و استفاده از شب رنگ و رنگهای مرغوب در قطعه های بزرگ باشد که به دو زبان فارسی و انگلیسی نوشته شده و قبل از عید این تابلوها نصب خواهد شد.

  برای توسعه امکانات و تجهیزات آتش نشانی اهر که از نیازهای اساسی شهرستان می باشدچه برنامه دارید؟
  بله! با توجه به افزایش بلند مرتبه سازی، تأمین نردبان های ویژه ساختمان های بلند مرتبه در این شهرستان ضرورت داشته و پیگیر هستیم با تأمین اعتبار لازم نسبت به خرید آنها اقدام و ماشین آلات آتش نشانی را نیز افزایش دهیم.

  چه پیامی برای شهروندان در آستانه سال جدید دارید؟
  تنها عامل ارتقا شهرستان در تمامی زمینه های مدیریت شهری وحدت، تعامل بین بخشی ادارات با شهرداری و در عین حال بهره مندی از افراد با تجربه متخصص، متعهد، مسئولیت پذیر و صادق و استفاده از نظرات و ظرفیت های فکری ارسبارانی ها که در اقصی نقاط کشور در پستهای مدیریتی، اجرایی و دانشگاهی در سطح ملی تأثیرگذار هستند، می تواند در توسعه شهرستان و ارائه راهکارهای سازنده برای این هدف مفید واقع شوند.
  احساس من این است که در چهار سال گذشته در بحث مدیریت شهری تمامی شهرداران در حد توان و امکانات موجود تلاش های ارزشمندی کرده اند و هر چه تعامل و هماهنگی بین شورای شهر و شهرداری بیشتر باشد قطعا پیشرفت در کار نیز بیشتر خواهد شد، متأسفانه عدم ثبات مدیریتی در شهرداری در ۴ سال گذشته یکی از آفت های جدی در حوزه مدیریت شهری بوده که امیدواریم در دوره های آتی به این امر مهم توجه شود.
  بنده از بیستم اردیبهشت ماه سالجاری که مسئولیت شهرداری اهر را به عهده گرفته ام تمامی تلاش خود را به کار گرفته ام تا در حد وسع و توان برای پیشرفت و توسعه این شهر فرهنگی و تاریخی تلاش دو چندان نمایم تا حداقل دین خود را به شهر و دیار خوش اداء نمایم انشاء اله با تلاش هایی که در حال انجام است قطعا نتیجه این کارها در اینده نزدیک بیشتر مشخص خواهد شد.

  و سخن آخر
  سخن آخر اینکه هر کاری در مجموعه مدیریت شهری انجام شده با حمایت، پشتیبانی و همراهی و همدلی مدیران ارشد شهرستان، امام جمعه محترم، شورای شهر، همکاران تلاشگر مجموعه شهرداری، اصحاب رسانه، اهالی فرهنگ و هنر و مردم خوب و دوست داشتنی این شهر بوده است.

  منبع :نشریه شیور ارسباران

  گفتگو از حسن بالاگر

  نظرات کاربران در مورد "نمایشگاه دایمی صنایع دستی وتوانمندیهای اهر در نیمه اول ۹۶ به بهره برداری می رسد"
 • ارسال پیامک

  ارسال انبوه پیامک تبلیغاتی09144261077


  www.shahryarsms.ir

 • چاپ نایلکس تبلیغاتی

  برای اولین بار در ارسباران09144261077


  http://www.aharnoma.ir/